wtorek, 21 stycznia 2014

Niecodziennik MKK


Kolejna publikacja Forum Art to książkowe wydanie "Niecodziennika MKK" - kultowego już komiksowego bloga Martyny Krutulskiej-Krechowicz. Tom został wydany przez Stowarzyszenie Forum Art i Wydawnictwo Pro Libris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida. Współpraca - Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra i Zielona Grupa Komiksowa.Patronat artystyczny - Galeria Twórców Galera.

„Już sam tytuł - Niecodziennik - odwraca kota ogonem i pokazuje, że każdego dnia zdarzają się nam przedziwne sytuacje. Przypomina, że te małe, często niewiele znaczące chwile z życia, niosą ze sobą duży ładunek emocji i doświadczeń. Zarazem lektura ta uświadamia czytelnikowi, że chyba jednak nie ma problemów z głową, skoro inni też miewają podobne myśli” – stwierdza w przedmowie Paweł Timofiejuk.


Niecodziennik MKK to komiksy autorstwa zielonogórzanki, Martyny Krutuskiej-Krechowicz, które bardzo trafnie obrazują stosunki międzyludzkie naszych czasów. Sceny, które przedstawia autorka, są odzwierciedleniem rzeczywistych historii, jakie spotkały ją samą lub też osoby z grona jej znajomych. Niecodziennik jest ironicznym komentarzem, a nawet obrazem współczesnego dnia codziennego młodych ludzi, pokolenia 20 i 30+. W albumie Martyny odnajdujemy szereg spraw, które nas dotyczą; zarówno sprawy codzienne, jak i dylematy moralne czy materialne, sytuacje związkowe, obrazy z życia singielki, która żyje tu i teraz, tak jak my.
Martyna pilnie przypatruje się naszej codzienności i obrazuje ją w umiejętny i przystępny sposób. Niecodziennik jest komentarzem, a nawet obrazem współczesnego dnia codziennego młodych ludzi. Jego fragmenty wielokrotnie ukazywały się na tak popularnych stronach jak demotywatory.pl czy kwejk.pl, gdzie otrzymywały wiele pozytywnych komentarzy, a co ważniejsze były chętnie cytowane i udostępniane, co dobitnie pokazuje, iż treści przedstawiane przez Martynę są rozumiane i podzielane przez wiele innych osób.
Targetem dla tego wydawnictwa są głównie osoby w wieku 20-35 lat, zwłaszcza panie. Kobiety te, poprzez brak twarzy u postaci występujących w komiksie oraz poprzez brak jasnego określenia miejsca akcji, będą mogły się utożsamiać z wieloma bohaterkami i wydarzeniami przedstawionymi w komiksie.
Mimo tak kobiecej tematyki, a może właśnie dzięki niej, komiks ukazujący się w Internecie na stronie Martyny, czyta wielu mężczyzn. Są oni z natury ciekawi kobiecego punktu widzenia. W Niecodzienniku autorka „sprzedaje” nam sytuacje z życia w sposób dosadny i bezpośredni, czyli najlepszy do odczytania dla mężczyzny.


Papierowe wydanie Niecodziennika stwarza możliwość dotarcia do nowych odbiorców sztuki sekwencyjnej, jaką jest komiks. Umożliwia również utrwalenie prac Martyny. Nadal chętniej sięgamy po papierowe wydania niż po e-booki, chętniej obcujemy z namacalną książką, albumem, poświęcamy mu wtedy więcej czasu, wracamy do niego, analizujemy, czytamy od nowa. Do treści pokazywanych na stronach wracamy rzadziej, poświęcamy im maksymalnie kilka sekund, jesteśmy niecierpliwi. Zupełnie inny jest odbiór przy wykorzystaniu innego medium. 
Komiks będzie miał swoją uroczystą prapremierę 29 września br., podczas Bachanaliów Fantastycznych w Zielonej Górze. Premiera publikacji natomiast odbyła się podczas Łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksów '2013. Pomysłodawcą i realizatorem wersji drukowanej komiksów Martyny jest Stowarzyszenie Forum Art. Realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra.
Spotkanie autorskie z Martyną i pierwsza prezentacja tomiku podczas 27 Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Bachanalia Fantastyczne 2013. Spotkanie prowadzi Sławomir Sznajder.

Gdyby ktoś był zainteresowany nabyciem książki może to uczynić na przykład tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz