piątek, 17 kwietnia 2020

ZIN! Zielonogórska twórczość alternatywnaPublikacja przedstawia przekrojową historię zielonogórskich zinów - od fanzinów muzycznych, literackich, komiksowych, fantastycznych po wydawnictwa artystyczne i awangardowe.

W historii zielonogórskich zinów odbijają się losy całej prasy alternatywnej – dzikie, antysystemowe początki, rozkwit w testujących dopiero co odzyskaną wolność latach 90., a potem powolny proces, postępujący wraz z ekspansją popkultury i zmierzchem kultury undergroundowej, gdy stawały się coraz bardziej profesjonalne, coraz grzeczniejsze i coraz bardziej niepotrzebne. Były znakiem czasu, momentem w historii, który minął. Przetrwała zinowa estetyka, przejęta powierzchownie przez reklamę i popkulturę. 

Autorzy publikacji:
Aleksandra Mrówka Łobodzińska
Aneta Kamińska
Michał Cierniak
Igor Myszkiewicz
Maciej Dobrowolski
Mamert Janion
Konrad M.  Rataj

Zastanówmy się na koniec, tak dla rozluźnienia, jakie przesłanki musiałyby zaistnieć by odrodził się klasyczny zin? Pierwszym warunkiem musiałaby być jakaś niewyobrażalna i mroczna zmiana funkcjonowania internetu, przemieniająca globalną sieć z gwaranta wolności w narzędzie nadzoru i indoktrynacji, drugim – utrata wiarygodności mediów pierwszego obiegu, oficjalnej kultury i popkultury, a warunkiem trzecim, niezgoda na dwa pierwsze. 

Chwileczkę...


Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.
Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

1 komentarz: