środa, 14 stycznia 2015

Boskie ZapętleniePo debiutanckim tomiku „Dada Rzyje, czyli To co Było, jest i wcale nie musi być Dada” (Nominacja do Wawrzynu Lubuskiego), (wyd.And, Zielona Góra 1997 r.) Katos oddał do rąk czytelników jeszcze trzy kolejne tomy poezji.
„Boskie Zapętlenie” jest jego debiutancką powieścią.
Książkę zilustrował Igor Myszkiewicz.
Wydawca: Stowarzyszenie Forum Art.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielonej Góry oraz Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

O książce:
„Boskie Zapętlenie”, to poetycka powieść, gdzie liryka, dramat, poemat, etc. misternie splatają się w jedną historię opowiadaną na kilku płaszczyznach przekazu literackiego. Można powiedzieć, że jest to jedyna w swoim rodzaju powieść symultaniczna, wydarzenia opowiadane są z różnych perspektyw. Czasem przygody bohaterów  spisane są przejrzystym, dynamicznym językiem, to znów emanują poetycką barwą nastrojów.
Cała powieść zamyka się w 7 rozdziałach (7 dni wydarzeń), wstępie i zakończeniu. Na każdą z części składa się krótkie opowiadania, wiersze i stopniowo rozwijający się wątek główny, który zgrabnie splata w całość historię Mikołaja Jaski.
Wewnętrzne poszukiwania sensu istnienia przez bohatera, to prawdziwa paleta stanów emocjonalnych. Autor odważył się niezwykle głęboko wejść w naturę ludzką. I jak się okazuje kontrast pomiędzy odczuciami, a przemyśleniami układa się w integralny obraz człowieka.
Mikołaj Jaska po raz pierwszy pojawia się (i wpisuje) w historii kina niezależnego. Filmowy „poeta” Mikołaj Jaska w filmie  „Że Życie Ma Sens” Grzegorza Lipca i grupy Sky Piastowskie (Jacek Katos związał się ze Sky Piastowskie w 1995 r.) w jednej z ostatnich, dramatycznych  scen  pali  rękopisy swojej nie wydanej książki; w rzeczywistości są to rękopisy „Boskiego Zapętlenia”, powieści Katosa, którą po 10-letniej zaplanowanej przez autora „hibernacji” czytelnicy dostaną do rąk w najbliższy czwartek.

O Autorze:
Jacek Katos (ur. 02.09.1966 r. w Koninie); do Zielonej Góry przybył jako 18-latek w 1984 roku, szybko aklimatyzując się w środowisku kulturalnym Winnego Grodu. Już trzy lata później debiutował zeszytem poetyckim „Koszmary drwią z nas” wydanym przez Klub Literacki. Szybko dał się poznać jako oryginalny i kontrowersyjny poeta wyraźnie zaznaczający swoją fascynację rewolucjonistami sztuki początku XX wieku z Andre Bretonem na czele. Od początku działalności poetyckiej i artystycznej Katos dał się też poznać jako artysta niezależny i odważny. Przyjaźń z legendarną grupą TOT ART zainspirowała Katosa do stworzenia performerskiej grupy N.Toxic oraz wydawaniem legendarnego już art zinu DADA RZYJE. W latach 1992-94 N.Toxic organizowało cykl ogólnopolskich imprez ART ZINE GALLERY skupiających twórców niezależnych pism o charakterze artystycznym z całego kraju,  którzy nota bene wcześniej znali się najczęściej jedynie z wymiany korespondencyjnej swoich art zinów. Już po pierwszym spotkaniu A.Z.G., którego najważniejszym owocem było wydanie jedynej w swoim rodzaju antologii polskich art zinów (XEROFERIA, 1993r. Zielona Góra - Warszawa, Lampa i Iskra Boża, N.Toxic), Rzeczpospolita okrzyknęła Zieloną Górę stolicą polskiego undergroundu literackiego.

 Jacek Katos bibliografia:

art ziny;
„Dada Rzyje” (1987-1995)
„God Is Black, Yes She Is”(19931995)”
“Art. Zine Galery”(1992)
”Podaj Mnie Nóż Cholero” (1994)
„Krew wannie” (1994)
„Ja” (1994)

zeszyty poetyckie;
„Koszmary Drwią z nas"
wydany przez Klub Literacki w Zielonej Górze w 1987 r.
„Ula Rano, Ziggy Sturdust, Jacek Katos Katarzyński”
Regionalne Centrum Animacji Kultury 1995
" Przedsmak” Katos/Dawid Szczurek
Formacja Cut Off 2004           

wybrane antologie i zbiory:
 „Xerofeeria”
(1993) – antologia polskich art zinów, współtwórca i współwydawca
„Xerofrenia”
(1994) – antologia polskich art zinów, współtwórca i współwydawca
„Xerofuria”
(1995) – antologia twórców niezależnych

A także:
„OVERGROUND – Die LITERATUR der polnischen alternativen Subkulturen der 80er und 90er Jahre”doc.dr Michael Fleischer                                                      
 „Macie Swoich Poetów”)
 „Urodzeni w latach 60-ych”
„Parnas Bis”
„Rozpoznani Spośród”

tomiki poetyckie:
"Dada Rzyje, czyli co było, jest i wcale nie musi być Dada"
(wydawnictwo And 1997) - nominacja do Wawrzynu Literackiego "Szczenię Ludzkie"
(wydawnictwo And 1999)
"Mucha na Karuzeli"
(WiMBP im.C.Norwida w Zielonej Górze 2001)
„Oko jak imperator rozsadzone na tronach nowozdobytych pól doznań bezkompromisowych i albumy stóp rodzinnych na kartach chodnika zebrane w metafizyczne wizerunki spokrewnione ze sobą zaledwie monotonią mdłych odmian cierpienia powszedniego i uniesieniami krecich wynaturzeń co poniektórych mieszkańców blokowisk lub przestroga dla śpiącego w samym środku mężczyzny.”
(WiMBP im.C.Norwida w Zielonej Górze 2008)

1 komentarz:

  1. Czy możliwe jest kupienie gdzieś tej książki? Przeszukałam wszystkie znane mi strony, pytałam znajomych o nią-żadnych informacji. Bardzo mi zależy na jej przeczytaniu i póki co nie miałam fartu, by gdziekolwiek na nią trafić.. :(

    OdpowiedzUsuń